Bülten

Geniş bir kullanım alanına sahip olan 3 eksen kartezyen robotlar hakkında merak ettiklerinizi öğrenin ve tanıyın.

Robotlar

3 Eksenli Kartezyen Robot Nedir, Nasıl Çalışır?

Günümüzde robotlar endüstriyel imalat tesislerinin vazgeçilmez temel taşları haline gelmişlerdir. Hidrolik, pnömatik, elektrikli ve çeşitli motor sistemleriyle üretilen robotlar, endüstrinin farklı alanlarında kullanılmaktadırlar. Bu yazımızda 3 eksen kartezyen robotlar nedir, nasıl çalışırlar ve uygulama alanları nelerdir gibi soruların yanıtını vereceğiz.

Endüstriyel robotlar yazılım vasıtasıyla programlanabilirler. En basit haliyle birkaç mekanik parçadan veya çok daha kompleks bir robotik sistemden bahsetmek mümkündür. Endüstriyel robotlar insan gücünü minimum seviyelere düşürerek hem hata seviyelerini düşürüp hem de üretim miktarını artırarak bir çok ekonomik avantaj sağlamaktadır. Endüstriyel robot ailesinin temel kategorilerinden birisi olan 3 eksen kartezyen robotlar imalat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadırlar.

3 eksen kartezyen robotlar X, Y, Z eksenlerinde doğrusal olarak hareket ederler. Genellikle tutma ve taşıma yeteneğine sahip olurlar. Sınırlandırılmış alanda belli noktalara ulaşmaları kolaydır. Mekanik olarak 3 eksen kartezyen robotlar güçlü olmalarından dolayı büyük ve ağır cisimleri taşımak ve tutmak için en ideal endüstriyel robotlardandır. Kartezyen robotlar ürün şekline göre vakumlu veya kavramalı ataçman ile ürünü tutarak parça yerleştirme veya dizme işlemi gerçekleştirirler.

3 Eksen Kartezyen Robot Kullanımının Avantajları

3 eksen kartezyen robotlar tamamen insansız vaziyette çalışırlar. Özellikle gıda ve medikal sektörleri açısından kritik olan hijyen beklentisini güvence altına alırlar. Robot kullanımı üretimde enerji tasarrufuna yol açar. Yüksek hızlarda üretimi mümkün kılarak yıllık üretim kapasitesi artışına neden olurlar. Düşük bakım ve işletme maliyetine sahiplerdir. Birden fazla cismi ürünü taşıyıp tutabilir ve ayrıca işlem esnasında ürünlere zarar da vermezler.

3 Eksen Kartezyen Robotların Çalışma Prensipleri

3 eksen kartezyen robotik sistem ile üretim bandı üstünden gelen veya üretim çıkışından gelen ürünlerin belirlenen adetlerde gruplanarak dizilmesi ve bir sonraki aşamaya aktarılması mümkündür. Kartezyen robotlar ürünleri tipine göre vakumlu veya kavramalı şekilde ataçman yardımıyla tutarak bir veya birden fazla katmanın içine veya üstüne aynı anda yerleştirebilirler. Ayrıca parça yerleştirme veya dizimi tamamlanmış olan ürünlerin yerine yeni yerleştirme veya dizim yapılabilmesi için ürünlerin üretim hattında ilerlemesini sağlarlar.

3 Eksen Kartezyen Robotların Kullanım Alanları

3 eksen kartezyen robotlar farklı sektörlerin üretim hatlarında kullanılmaktadırlar. Özellikle plastik enjeksiyon ile ürün üretiminde sıklıkla tercih edilmektedirler. 3 eksen kartezyen robotlar gıda paketleme, plastik ev eşyaları, tek kullanımlık çatal bıçak kaşık üretimi, otomotiv, elektrik/elektronik, beyaz eşya sanayii gibi bir çok sektörde geniş bir kullanım alanına sahiptir.